İşçi alacakları için AYM’ne kritik başvuru

 

İstanbul 5. İcra Mahkemesi, özel sektörde çalışan tüm işçileri ilgilendirecek bir dava açtı. İcra Mahkemesi, işçi alacaklarına ilişkin yasada yer alan “mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı”nın Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia ederek maddenin iptalini istedi.

Peki Maddenin iptal edilmesi nasıl bir sonuç doğuracak?

Yargı çevreleri, “mevduata uygulanan en yüksek faiz” maddesinin iptal edilmesi halinde işçi alacaklarına ilişkin davalarda yasal faizin uygulanmasının gündeme geleceğini dile getirdi.

Bu durumun işçi aleyhine olacağını belirten yetkililer şunları söyledi: “Örneğin bugün, Merkez Bankası verilerine göre mevduata uygulanan en yüksek faiz oranının yüzde 40, en düşüğünün de yüzde 3 olduğu yazıyor. Yani, mevduata uygulanan en yüksek faiz oranına göre hesaplama yapılacaksa yüzde 40 faiz uygulanacak. Eğer bu madde iptal edilirse yasal faiz uygulanacak. Yasal faiz de senelik açıklanıyor ve bir yıl içinde aynı oran uygulanıyor. Bu yıl ki yasal faiz oranı yüzde 9 ile yüzde 15 arasında değişiyor. Eğer madde iptal edilirse işçi alacaklarına uygulanacak olan faiz miktarı inmiş olacak”

İstanbul 5. İcra Mahkemesi’nin yaptığı bu başvuru bu nedenle oldukça önemli. Anayasa Mahkemesi 17 Ekim tarihinde toplanarak Genel Kurul’da bu maddenin iptali için yapılan başvuruyu görüşecek.

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruda,“4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesinde yer alan ‘…mevduata uygulanan en yüksek…’ ibaresinin iptaline karar verilmesi talebi” yer alıyor.

Yasa maddesinin tam hali de şöyle: “Madde 34-Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır. Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.”

İşçinin alacağı maaşın geç ödenmesi halinde açılacak olan davaları etkileyecek olan iptal başvurusuna ilişkin dikkat çeken bir diğer nokta da, bu maddenin iptal edilmesi halinde başka alacaklar konusunda da mevduata uygulanan en yüksek faiz oranının kaldırılma ihtimali.

İcra Mahkemesi’nin yaptığı başvuru nedeniyle tüm işçilerin gözü kulağı 17 Ekim tarihinde yapılacak olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurul toplantısına çevrilecek.

Kaynak: Yasemin Güneri / HaberTürk.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir