Devlet Personel Başkanlığı, Eğitim Bir-Sen’in başvurusu üzerine oluşturduğu görüşte, hakkında iade kararı verilenlerle ilgili bir düzenleme yapılması halinde geriye dönük ödeme yapılabileceğini bildirdi.

Eğitim Bir Sen, Devlet Personel Başkanlığına resmi yazı yazarak, OHAL Komisyonu kararıyla göreve dönenlerin, mali ve sosyal haklarının geriye doğru ödenmesi için düzenleme yapılmasını istedi.

Sendikadan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“…OHAL komisyon kararıyla görevlerine dönenler, masumiyetlerini ve haklarındaki görevden çıkarma işleminin haksızlığını ispat etmiş olmalarına rağmen mahrum kaldıkları haklarına kavuşamamaktadırlar. Adil olmayan, kamu vicdanını yaralayan ve hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayan bu haksız uygulamanın sona erdirilerek, tıpkı KHK ile görevine iade olanlar gibi kamu görevine iade edildikleri tarihe kadar mahrum kaldıkları mali ve sair özlük haklarının iadesi yönünde ivedilikle bir düzenleme yapılmalı, haksızlık ortadan kaldırılmalıdır.”

Devlet Personel Başkanlığı ise sendikadan gelen talep üzerine üç sayfalık bir görüş oluşturdu. 14 Mayıs 2018 tarihli üç sayfalık yazıda, özetle Devlet Personel Başkanlığı düzenleme yapılması halinde iade edilen ihraçlarla ilgili geriye dönük ödeme yapılabileceğini kaydetti.

Başkanlığın konuyla ilgili görüş yazısı şöyle.

Kaynak:SGK Rehberi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir