Aydın, Söke, Çavdar Mahallesinde feldispat, kuvars ve kuvarsit ocağı kapasite artışı projesi ile ilgili olarak “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı 20.05.2019 tarihinde yayınlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde 20.05.2019 yayınlanan duyuruda:

AYDIN ili SÖKE, ilcesi AYDIN İLİ, SÖKE İLÇESİ, ÇAVDAR MAHALLESİ mevkiindeki EYSİM MİNERAL MAD. MAK. İHR. İTH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan RN: 49918 NOLU SAHA FELDİSPAT, KUVARS VE KUVARSİT OCAĞI KAPASİTE ARTIŞI projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; AYDIN Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

One comment

  1. Slmlr
    SOKE CAVDAR DEMİRTEPE BOLGESI MENDERES MASIFININ MERKEZI OLMAKLABIRLIKTE ONEMLI URANYUM YATAKLARININ BULUNDUGU YERDIR. AYRICA YINE AYNI BOLGEDE ZE NGIN DEMİR CEVHERI VARDIR. HATTA 1977 LI YILLARDA BAFA GOLU ILE BIRLİKTE ECEVİT HUKUMETI OZELLEŞTİRMEYİ İPTAL EDIP TALANI ONLEMİŞTİ. O BOLGEDEKİ KUVARSLAR URANYUMDAB ETKİLENİP DUMANLI KUVARS OLUŞUMLUDUR. 1960 YILLARDA DEMIR VB MADEN CALIŞMASI 1981 DEDE MTA CA URANYUM REZWRV ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR. SONDAJ KUYULARI AGIZLARI KAPALI DURMAKTADIR. AMAÇ BAŞKA OLABILIR BİLGİNİZE
    1981 YILINDA O BOLGEDE STAJ YAPMIŞTIM. JEOLOJİ ÖĞRENCİSİ OLARAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir