Aydın maden sahasına dönecek!

Tarım ve Turizm kenti Aydın’da 15 ayrı maden sahasının daha ihaleye çıkarılmasına CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül tepki gösterdi. Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorularda “İhaleye açılan yerlerin bir kısmı ikinci derece sit alanlarına ve kültür miraslarına yakınken bazı alanlar yerleşim yerlerini kapsıyor” uyarısı yaptı.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 20 Şubat tarihinde Aydın’ın Bozdoğan, Didim, Çine, Karpuzlu, Karacasu, Kuşadası, Köşk ve Söke ilçelerinde olmak üzere toplam 4 bin 783,31 hektarlık alan maden işletmesi ve araması yapılmak üzere ihaleye açıldı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, ihaleye açılan araziler içinde yerleşim yerleri ve ormanlık alanlar olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Bülbül, Karacasu ilçesinde ikinci derece sit alanı olan bölgenin ve Çine ilçesindeki kültür mirası niteliği taşıyan geçmişi M.Ö 6000’e dayanan Tepecik Höyüğü’ne çok yakın yerlerdeki alanların da ihale edildiğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINA SORULAR

Yapılacak çalışmaların insana ve doğaya büyük zarar vereceğini, Aydın’da ciddi tahribatlara yol açacağını belirten Bülbül, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bir dizi soru yöneltti. Bülbül’ün yönelttiği ve yanıtlarını beklediği sorular şöyle;

– İhaleye açılan 4 bin 783,31 hektarlık arazin ne kadarı yerleşim yerlerini kapsamaktadır?

– Kaç kişi ikamet ettiği yerleşkeyi terk etmek zorunda kalacaktır?

– Maden işletmesinin yerleşim yerlerinde yaratacağı olumsuz etkilerin önlenmesiyle ilgili yapılan bir çalışma var mıdır?

Kaynak:Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir