Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye çağrı: AİHM içtihatlarını savcılarınıza daha iyi öğretin

 

 

Avrupa Konseyi’nin, duruşma öncesi tutukluluk koşullarıyla ilgili endişesini dile getirdiği ve savcıların ve ceza mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarını daha iyi uygulaması için Türkiye’ye tavsiyede bulunduğu öğrenildi.

Avrupa Konseyi ve Türk Adalet Bakanlığı yetkilileri, 4-5 Ekim tarihlerinde Ankara’da düzenlenen gayri resmi toplantılarda şu anda kaldırılmış olan olağanüstü hal uygulamasının uzun dönem etkilerini masaya yatırdı.Bu toplantıya, Türkiye’den Adalet Bakanlığı dışında İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Olağanüstü Hal Uygulaması Araştırma Komisyonu ile Yargıtay Mahkemesi temsilcileri katıldı.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, bu görüşmelerde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AİHM içtihatları çerçevesinde ifade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, toplanma ve dernek kurma özgürlüğü konuları ele alındı.

Ayrıca Avrupa Konseyi heyeti, Türkiye’de “yargılama öncesi tutukluluğun uzatılmasıyla ilgili endişelerini” dile getirdi ve “Türk Ceza Kanunu’nda da yer alan diğer alternatif önlemlerin uygulanmasının önemine” değindi.

AİHM içtihatları uygulansın

Terörle mücadele yasasının geniş bir şekilde yorumlanması, soruşturmalarda prosedür gecikmeleri yine ayrıntılı bir şekilde ele alındı.Bu görüşmelerde Avrupa Konseyi heyeti, Türkiye’ye, savcıların ve ceza mahkemelerinin, AİHM içtihatlarını daha iyi yorumlayıp, uygulamalarını sağlama konusunda gerekli ek tedbirlerin alınması tavsiyesinde bulundu. Heyetin, Olağanüstü Hal Uygulaması Araştırma Komisyonu ve Yargıtay Mahkemesi temsilcileri ile yaptığı görüşmede, adil yargılama ve işten çıkarmalar konusu öncelikle ele alındı.

Avrupa Konseyi ve Türk yetkililer arasındaki çalışma grubu, bir sonraki toplantısı, gelecek ay Strazburg’da düzenlenecek.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2018/10/12/avrupa-konseyi-nden-turkiye-ye-cagri-aihm-ictihatlarini-savcilariniza-daha-iyi-ogretin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir