Avrupa Hakimleri Danışma Konseyi tarafından Avrupa Konseyi Üyesi Devletlerde Yargının Tarafsızlığı ve Bağımsızlığı Raporu yayınlandı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nin isteği üzerine Avrupa Hakimleri Danışma Konseyi tarafından 7 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan raporda, 2017 yılı içerisinde Avrupa Konseyi üyesi 47 devlette yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı üzerinden bir değerlendirmede bulunuluyor.

Raporun 88. – 98. paragraflar arasında yer alan Türkiye bölümünde Avrupa Hakimleri Danışma Konseyi tarafından 20 Temmuz ve 10 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan açıklamalara, Venedik Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Türkiye hakkında alınan kararlara dayanılarak geniş bir değerlendirmede bulunulmuş. Raporda yer verilen en önemli tespit ise, darbe girişiminin ve olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından HSK tarafından hazırlanan listelerle 4000’den fazla hakim ve savcının ihraç edilmesinin, yaklaşık 2450 hakim ve savcının tecrit altında ya da aşırı kalabalık cezaevlerinde tutuklu bulunmasının özgürlük ve güvenlik hakkı ile adil yargılanma hakkına aykırı olabilecek bir durum yaratması ve bu durumun yarattığı ‘caydırıcı etki’ sonucunda hala görevde olan hakim ve savcıların kendilerinin de aynı tedbirlere maruz kalmaktan korktukları için kendilerini baskı altında hissetmeleri ve bu nedenle ‘bağımsız’ olarak görülemeyecekleri.

 

Raporun 84 sayfalık orjinal haline ulaşmak için link:

https://rm.coe.int/2017-report-situation-ofjudges-in-member-states/1680786ae1


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir