Yargıtay suçlu buldu, Anayasa Mahkemesi suç yok dedi

 

Anayasa Mahkemesi, ‘Hayata Dönüş’ operasyonunun yıldönümünde dönemin cezaevleri genel müdürünü sert sözlerle eleştirip, “Sanık sandalyesine oturtulmalı” dediği için Yargıtay’ın suçlu bulduğu avukat Selçuk Kozağaçlı’nın düşünce hürriyetinin ihlal edildiğine karar vererek, kendisine 6 bin 75 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Dava dosyasına göre, 2009’da, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı (ÇHD) avukat Selçuk Kozağaçlı, Hayata Dönüş operasyonunun yıldönümünde, HSYK binasında önünde bir grup meslektaşıyla birlikte basın açıklaması yaptı. Kozağaçlı, operasyonun yapıldığı dönemde Cezaevleri Genel Müdürü olan, daha sonra HSYK ve Yargıtay üyesi seçilen Ali Suat Ertosun’u sert sözlerle eleştirdi ve “Ertosun için en doğru terfi sanık sandalyesidir” dedi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre; Ertosun’un şikâyeti üzerine Kozağaçlı’na ‘hakaret’ suçundan dava açıldı. Yerel mahkemenin beraat kararını Yargıtay bozdu. Yeniden yapılan yargılamada Kozağaçlı suçlu bulundu ancak ’kovuşturmanın ertelenmesine’ karar verildi. Kozağaçlı, avukatı Hüseyin Aslan aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

İFADE HÜRRİYETİ İHLAL EDİLDİ

AYM 1. Bölümü, erteleme kararıyla Kozağaçlı’nın düşünce ve ifade hürriyetinin ihlal edildiğine karar verdi. Kozağaçlı’ya 6 bin 750 TL manevi tazminat ödenmesine hükmeden AYM’nin kararında özetle şöyle denildi: “Başvurucu hakkında kovuşturmanın ertelenmesi kararı verilerek 3 yıl denetim altına alınmasının başvurucunun ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahale olduğunun kabul edilmesi gerekir. Başvurucunun sarf ettiği sözlerin hedef alınan kişinin kamu görevi de dikkate alındığından kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aşmadığı ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığının kabul edilmesi gerekir.”AYM’nin ihlal kararından sonra Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi dava dosyasını yeniden ele aldı. Mahkeme, Kozağaçlı için verilen ‘kovuşturmanın erteleme’ kararını iptal ederek beraatına hükmetti.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir