Yargıtay iş kazası sonucu ölen işçilerin ailelerinin açtığı tazmimat davasında caydırıcılık için tazminatın arttırılması gerektiğine karar verdi.

 

Erzurum Aşkale’de, baraj içerisinde devrilen elektrik direğini tamir için giderken bindikleri deniz bisikletinin devrilmesi sonucu ölen 5 işçiden Ahmet Sait Turan ile Şahin Baykal’ın anne ve babalarına ödenen 65’er bin liralık manevi tazminat, az bulundu. Yargıtay 21’inci Hukuk Dairesi, caydırıcılık için tazminatın arttırılmasını istedi. Anne ve babalara ödenen tazminat 95’er bin liraya çıkarıldı.

 

YARGITAY KARARI BOZDU

Aşkale’de Karasu HES içerisindeki elektrik nakil hattı 3 Nisan 2012’de devrilince onarım için bindikleri deniz bisikletinin batmasıyla beş işçi boğularak ve donarak ölmüştü. Aşkale Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 16 Mart 2016’da verdiği ilk kararda, Sait Turan’ın ölümünden ötürü, tekniker olarak çalıştığı Temel Elektrik ve asıl işveren Aras EDAŞ ile AXA Sigorta’nın yüzde 90 kusurlu olduğu belirtildi. Anne Esma’ya 35 bin, baba Bilal’e 30 bin, beş kardeşe 15’er bin olmak üzere 140 bin TL tazminata karar verildi. Karar, Yargıtay 21’inci Hukuk Dairesi’nce 20 Mart 2018’de bozuldu. Kararda, ölenin yakınlarına verilecek tutarın adalete uygun olması gerektiği vurgulanarak, “Olayın işverenin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini yeterince alınmamasından kaynaklandığı gözetilerek, tatmin duygusunun yanında caydırıcılık uyandıran oranda tazminat takdir edilmesi gerektiği ortadadır” denildi.

 

‘SOMA’DAKİYLE UÇURUM VAR’

Aşkale Asliye Hukuk Mahkemesi, 12 Eylül 2018’de bozma kararına uydu. Anne Esma’ya 50, baba Bilal’e 45 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Baba Bilal Turan, kararın kendilerini sevindirmediğini ve acılarına acı kattığını belirterek, “Devlet dağda PKK’yı alıyor, Aşkale’de beş çocuğu alamadı. Garibanız diye ilgilenmediler. Bu çocukların bu kadar mı değeri vardı?” dedi. Dün Aşkale Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, ölen Şahin Baykal’ın anne ve babasına ödenecek tazminat da 95 bin TL’ye yükseltildi. Baba Ahmet Baykal, “Soma’daki tazminatla arasında uçurum var. İnsana ne kadar değer verildiğini gösteriyor” diye tepki gösterdi.

 

Takdir hakkı – içtihadı birleştirme kararı – manevi zarar – manevi tazminatın tutarı Yargıtay 21.Hukuk Dairesi E:2015/15145 K:2016/551 
…onucu ölümünden doğan manevi tazminatın ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.mahkeme bozmaya uyarak ilamında belirtildiği şekilde, isteğin kısmen kabulüne karar vermiştir.hükmün, davalı vekili tarafınd… kusur durumu olayın ağırlığı olay tarihi gibi özellikleri göz önünde tutması, bunun yanında olayın işvereninişçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini yeterince alınmamasından kaynaklandığı da gözetilerek gelişen…ığı olay tarihi gibi özellikleri göz önünde tutması, bunun yanında olayın işverenin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini yeterince alınmamasından kaynaklandığı da gözetilerek gelişen hukuktaki yaklaşıma da uy…onucu ölümünden doğan manevi tazminatın ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.mahkeme bozmaya uyarak ilamında belirtildiği şekilde, isteğin kısmen kabulüne karar vermiştir.hükmün, davalı vekili tarafından tem…nırı onun amacına göre belirlenmelidir. takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tat min duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalıdır. 26.06.1966 günlü ve 7/7 sayılı yargı…dan kaynaklandığı da gözetilerek gelişen hukuktaki yaklaşıma da uygun olarak tatmin duygusu yanında caydırıcılık uyandıran oranda manevi tazminattakdir edilmesi gerektiği açıkça ortadadır. ( hgk 23.6.2004, 13/29…

Yargıtay 21. hukuk dairesi E.2016/11951, K.2018/849 
…mahkemesi davacı, iş kazası sonucu maluliyetinden doğan maddi ve manevi tazminatın ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.mahkeme ilamında belirtildiği şekilde, isteğin kısmen kabulüne karar vermiştir.h… verilmiştir.dosya kapsamından 01.01.2009 tarihinde meydana gelen iş kazasında % 50 oranında davalı işverenin, % 12,5 oranında dava dışı …’ın, % 37,5 oranında davacının kusurlu bulunduğu anlaşılmaktadır.ge…mu olayın ağırlığı olay tarihi gibi özellikleri göz önünde tutması, bunun yanında olayın işverenin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini yeterince alınmamasından kaynaklandığı da gözetilerek gelişen huku…ğı olay tarihi gibi özellikleri göz önünde tutması, bunun yanında olayın işverenin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini yeterince alınmamasından kaynaklandığı da gözetilerek gelişen hukuktaki yaklaşıma da uy…mahkemesi davacı, iş kazası sonucu maluliyetinden doğan maddi ve manevi tazminatın ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.mahkeme ilamında belirtildiği şekilde, isteğin kısmen kabulüne karar vermiştir.hükmün,…nırı onun amacına göre belirlenmelidir. takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalıdır. 26.06.1966 günlü ve 7/7 say…dan kaynaklandığı da gözetilerek gelişen hukuktaki yaklaşıma da uygun olarak tatmin duygusu yanında caydırıcılık uyandıran oranda manevi tazminat takdir edilmesi gerektiği açıkça ortadadır.

Kaynak: http://mobil.hurriyet.com.tr/gundem/caydiricilik-icin-tazminat-arttirildi-41030850

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir