Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın faaliyet izni Resmi Gazete’de

Atatürk’ün talimatıyla kurulan ancak 2001’de tasfiye edilen ‘Emlak Bankası’, Türkiye Emlak Katılım Bankası adıyla geri dönüyor. Bankanın faaliyet izni Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın kuruluşuna onay verdi. 

Türkiye’de katılım bankası olarak hayata geçecek olan Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’nin yakın zamanda şubeleşmeye başlaması bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Emlak Bankası ile sektöre ve gayrimenkul ile alakalı işlere destek olmak adına ithal malların burada üretilmesini sağlamak adına hızlı bir kuruluş süreci işletiyoruz.” demişti.

Resmi Gazete’de yer alan karar şöyle: 

“Kurulun 26.02.2019 tarihli toplantısında, 26.02.2019 tarih ve 43890421-101.01.01-E.3768 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7’nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.” 

Tasfiye edilen Emlak Bankası’nın logosu, halen Emlak Konut çatısı altındaki inşaat projelerinde kullanılıyor

ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA KURULMUŞTU 

3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatıyla kurulan Emlak Bankası, 3 Temmuz 2001 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tasfiye kapsamına alınmıştı.

Kaynak:NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir