Taşeron davalarında emsal karar! KHK ile atılan taşeron işçi, iade davasını kazandı

 

 

Akdeniz Belediyesi’nde çalışırken KHK ile ihraç edilen taşeron işçi, iş mahkemesinde sonuç alamadı ancak Bölge Adliye Mahkemesi, ihracın somut delillere dayandırılması gerektiğini söyleyerek işe iade kararı verdi. İşçinin avukatı Özgür Çağlar, kararın ihraçlar için emsal olması gerektiğini kaydetti

Yargıdan OHAL KHK’leri ile ihraç edilenler için emsal niteliğinde bir karar çıktı.

Mersin Akdeniz Belediyesi’nde taşeron işçi olarak çalışırken 672 sayılı KHK ve Emniyet’in “PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine aidiyeti, iltisaki ve irtibatı” iddiası gerekçe gösterilerek işten atılan B.G, açtığı işe iade davasında hukuki kazanım elde etti.

Evrensel’in haberine göre; Mersin 2. İş Mahkemesi tarafından dava talebi reddedilen B.G, konuyu Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi’ne taşıdı. Davayı kabul eden daire, B.G’nin iş akdi feshinin iptaline ve aynı taşeron şirkette işe iadesine karar verdi.

“Bu kararın emsal olması beklentisindeyiz”

Kararı yorumlayan Av. Özgür Çağlar, yerel mahkemenin “emniyetten gönderilen yazılar”ı işaret ederek davaları reddettiğini, oysa dosyalarda böyle bir yazının ya da herhangi bir delil ile belgenin olmadığını, hukuk devletinde kişiye ilişkin somut belgelerin olması gerektiğini söyledi.

Çağlar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tamamen soyut, sadece muhalif olmalarından kaynaklı OHAL bahane edilerek birçok kesim gibi taşeron işçileri de işten attılar. Bu karar çok sevindirici oldu. Özellikle müvekkilim adına. Evli ve çocuklu bir işçi. Bu kararı duyduktan sonra çok büyük bir sevinç duydular. Umarız atılan tüm işçilerin davaları kabul edilir ve işlerine geri dönerler. Bu kararın emsal karar olması beklentisindeyiz. Umudumuz bu yönde.”

Kaynak: Evrensel

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir