Birleşmiş Milletler Türkiye’ye Olağanüstü Hal’i (OHAL) kaldırma çağrısı yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin dün açıkladığı 28 sayfalık raporunda, OHAL’in ciddi insan hakları ihlallerine yol açtığının altı çizildi.

Raporda, “Türkiye OHAL’e derhal son vermeli, kurumların normal işleyişini ve hukukun üstünlüğünü yeniden tesis etmeli” ifadeleri kullanıldı. 15 Temmuz’dan sonra 20’den fazla OHAL kararnamesi çıkarıldığına dikkat çekilen raporda, bu kararnameler sonucu çok sayıda tutuklunun işkence gördüğü ve yargıya müdahale edildiğinin altı çizildi.

BM raporunda, OHAL kapsamında 160 bin kişinin tutuklandığı, yaklaşık 152 bin devlet memurunun da işini kaybettiği belirtildi.

28 sayfalık raporda, işkence ve gözaltında kötü muamele iddialarına ilişkin belgelere de yer verildi: “Türkiye’nin güneydoğusunda güvenlik güçleri devasa ve ciddi insan hakları ihlallerini sürdürüyor. Bunlar arasında öldürme, işkence, aşırı güç kullanımı ve Kürtlerin evleri ile kültürel mirasına zarar verilmesi de bulunuyor.”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad al-Hussein, rapora ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Öğretmenler, yargıçlar ve avukatlar işten çıkarıldı ya da haklarında davalar açıldı. Gazeteciler tutuklandı, medya kuruluşları kapatıldı ve internet siteleri engellendi.”

Al-Hussein, OHAL nedeniyle ‘çok fazla sayıda’ kişinin insan haklarının ağır ve rastgele biçimde ihlal edildiğini söyledi.

Dışişleri’nden tepki
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye ‘OHAL’i derhal kaldırma’ çağrısı yapan BM’ye tepki gösterdi. Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ‘tarafsızlığını yitirmekle’ suçlandı; BM’nin ilgili raporu için “Yayınladığı bu son belge, terör örgütlerinin propagandalarıyla birebir örtüşen asılsız iddialar içermektedir” denildi.

Açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri için şu ifadeler kullanıldı: “Tüm dünya için önemi tartışılmayacak bir uluslararası kurumun başında bulunan bu kişi, anılan metinle, yönetimindeki BM organını maalesef terör örgütleriyle işbirliği yapan bir kuruluş konumuna düşürmüştür. Bu durumu kınıyor, ayrıca evrensel bir kuruma verilen zarar nedeniyle derin üzüntü duyuyoruz.”

Kaynak:Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir