Ben devletim, yaparım!

 

-Darbe girişimi sonrasında onbinlerce insan gözaltına alındı. Nezarethaneler yetmedi, ilçelerdeki polis merkezlerinin nezarethanelerine yerleştirildi şüpheliler. Hayatında hiçbir suça bulaşmamış, mazbut bir yaşam içindeki muhafazakar insanlar 13-14 gün nezarethanede tutulurken, yandaki hücrelere konulan cinsel taciz, hırsızlık, gasp suçlarını işleyen şüpheliler 1-2 günde savcılığa çıkartıldı. Hazırlık soruşturmasının amacı, suçun işlendiğine ilişkin delillerin toplanarak, adil yargılanmanın sağlanması ise neden insanlar, 13-14 gün gözaltında tutuluyor?

-Darbe girişimine karışanları yakalamak, suçluları cezalandırmak için bunlar yapılıyor. Çıkartılan KHK ler ile gözaltı süresini 30 güne kadar çıkarıldı. Ne yapalım darbeye teşebbüs edenleri bırakalım mı? Ben devletim, yaparım!

 

-Elbette suç işleyenler cezalandırılmalı. Hiçbir suç cezasız kalmamalı. Ama adil bir yargılama yapılmalı.1980 ihtilalinin acıları hala silinmemişken, yeni mağduriyetler, yeni haksızlıklar yaratmak doğrumu?

Adil yargılanma önemli. Fakat şimdi “Olağanüstü Hal” koşulları geçerli. Bu nedenlerle kurunun yanında yaş da yanıyor. Ama herkes bildiğini söylesin ve bu yapı deşifre olsun artık. İnsanlar konuşsun, rahat etsinler. Böylece kimse mağdur olmaz.

 

-Muhbirler, gizli tanıklarla adil yargılanma sağlanabilir mi?1980 ihtilali sonrası birçok insan hakları ihlalleri yaşandı. Bu dönemde de insan hakları ihlalleri gündeme gelebilir mi?

-Adaletin sağlanması önemlidir. Ama devletin bekası için bunları yapmak zorundayız. Ben devletim, yaparım!

 

-Onbinlerce devlet memuru, haklarında herhangi bir soruşturma açılmadan, savunma hakkı verilmeden, neyle suçlandığını dahi bilmeden meslekten ihraç edildi. Neden hukuki usuller uygulanmadı?

-Olağanüstü hal koşulları ülkede geçerlidir. Ben devletim, yaparım!

 

-Meslekten ihraç edilen onbinlerce insanın içinde alnı secdeye değmemiş insanlar var.  Tüm muhaliflerin tasfiyesinin gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

-Bir hata yapıldıysa elbette hatadan dönülür. Ama suça karışınlar derhal meslekten men edilmesi asıldır. Ben devletim, yaparım!

 

-Tutuklanan şüpheliler avukatları ile gizli görüşme yapamıyor. Bilgi belge alışverişinde bulunamıyor. Savunma hakkının kullanılamadığı iddiaları hızla büyüyor. AİHM kararlarına açıkça aykırı KHK ler ve uygulamalar yapıldığı iddia ediliyor?

– Ben devletim, yaparım!

 

-El koyulan okullar İmam Hatip Lisesi oldu. Darbe girişimi ile yaşananlar, dini yapılanmanın bir şekilde devletin içine sızmasıyla ilgiliyken, neden hala İmam Hatip Liseleri açılıyor?

– Ben devletim, yaparım!

 

-Bank Asya’da hesabı olan kişiler gözaltında veya tutuklandı. Bank Asya Türkiye’de bankacılık sektöründe uzun bir zaman ciddi bir destek görü, önemli bir sıçramalar gerçekleştirdi. Uzun zaman Bank Asya’yı destekleyen kamu görevlileri ve bürokratlar yargılanmazken, Bank Asya’da hesabı olan sıradan vatandaş neden sorgulanıyor?

-Suçlular cezalandırılmalı. Ben devletim, yaparım!

 

 -Zaman Gazetesi’ne abone olanlar veya okuyanlar şüpheli sıfatıyla gözaltına alınıyor. Çok uzun bir süreden beri devlet dairelerinde hemen her masada Zaman Gazetesi bulunuyordu. Bu gazetede yıllarca devletin tüm imkanlarından yararlandı. Devlet imkanları ile insan zorla abone edildi? Sorumlular hakkında işlem yapılması gerekmiyor mu?

-Suçlular cezalandırılmalı. Ben devletim, yaparım!

 

-Çok merak edilen bir soru var. Darbe girişiminde bulunanlar nasıl olup ta devletin içine bu kadar sızabildi? Bunlara bu imkanı kim veya kimler verdi? Sorumlular yargılanacak mı?

-Suçlular cezalandırılmalı. Ben devletim, yaparım!

 

-Bayramlarda, İmarlı’da hükümlü olan Abdullah Öcalan uzun bir zaman sonra ailesi ile görüştürüldü. Fakat son dönemde tutuklanan onbinlece insan Kurban Bayramında ailesiyle görüştürülmedi. Neden?

-Olağanüstü hal koşulları ülkede geçerlidir. Ben devletim, yaparım!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir