AYM’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay Kararına Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ: “Anayasa ve Yasaların Çizdiği Sınırı Aştı”

 

Hükümet Sözcüsü Bekr Bozdağ,  Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararına “Anayasa Mahkemesi temyiz mahkemesi değildir. Anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır.” açıklamasında bulundu.

Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“ANAYASA MAHKEMESİ TEMYİZ MAHKEMESİ GİBİ HAREKET EDEMEZ”

“Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.

Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır; anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz; ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez; hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

“ANAYASA VE YASALARIN ÇİZDİĞİ SINIRI AŞMIŞTIR”

Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

“CAN DÜNDAR KARARININ YANLIŞ TEKRARINDAN İBARETTİR”

Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir