AYM’den emsal ‘gösteri yürüyüşü’ kararı

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) Adana’da lise ikinci sınıf öğrencisi üç çocuğun hükümeti protesto için yapılan gösteri yürüyüşüne katıldıkları için gözaltına alınıp, üç yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasını, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali” olduğuna karar verdi.

 

AYM örnek kararında, çocuk mahkemesinde yeniden yargılama yapılmasına ve üç başvurucuya ayrı ayrı net 4’er bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararına göre, olay tarihinde lise ikinci sınıf öğrencisi olan 1997 doğumlu K.K.S, U.Ş ve N.T.Ş 13 Aralık 2014’te Başbakan’ın Adana’ya gelişi nedeniyle düzenlenen basın açıklaması ve gösteri yürüyüşüne katıldılar. Çocuklara Adana 4. Çocuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Çocuk mahkemesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten 3 ay 10’ar gün hapis ve üç yıl süreyle denetime tabi tutulmaları kararı verdi. Bunun üzerine AYM’ye bireysel başvuruda bulundular.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre; AYM de toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine 12 Haziran’da oybirliği ile karar verdi. AYM gösterinin barışçıl olup olmadığı, kamu düzeninin bozulup bozulmadığının mahkeme kararları ve polis tutanaklarında değerlendirilmediğini vurgulayarak şöyle dedi:

CAYDIRICI ETKİSİ VAR

“Üç yıl süreyle denetimli serbestlik altına alınan sanıkların başka bir suç işleyip mahkum olmaları halinde ceza alma ihtimalleri bulunmaktadır. Dolayısıyla başvurucular katıldıkları bir barışçıl gösteri nedeniyle üç yıl boyunca bir ceza tehdidine maruz kalacak ve bundan sonra herhangi bir toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılıp katılmama yönünde kararın caydırıcı bir etkisi olacaktır. Sonuç olarak başvuruda, başvurucuların üç yıl denetimli serbestlik altına alınmasının Anayasa’nın 34/2 fıkrasında yer alan kamu düzeni meşru amacının sağlanması için gerekli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan gerekçelerle başvurucunun Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği sonucuna varılmıştır.”

AYM’YE BAŞVURU

Müvekkilleri adına Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunan avukat Esem Yiğit, hukukihaber.net’e konuştu.

“Başvuruya konu davamızda; Adana’ya gelen Başbakan’ı İnönü Parkında protesto etmek üzere toplanan 20-30 kişilik grup basın açıklaması sonrası Atatürk Caddesine doğru yürümek istemeleri üzerine kolluk tarafından gözaltı işlemine maruz kaldı.” diyen Yiğit’in hukukihaber.net’e yaptığı açıklama şöyle;

“Yaşı büyük müvekkiller hakkında Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesinde ‘kamu görevlisine mukavemet ‘ ve ‘2911 sayılı yasaya Muhalefet’ suçlarından kamu davası açıldı.

Yaşı küçük müvekkiller hakkında da aynı suçlardan Adana 4. Çocuk Mahkemesine dava açıldı.Asliye Ceza Mahkemesi müvekkiller hakkında beraat kararı verdi.

  1. Çocuk Mahkemesi ise SSÇ’ler hakkında 3 ay 10 gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Bu karara karşı yaptığımız itiraz Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunduk.

AYM kararında, her ne kadar usulüne uygun olarak bildirim yapılmadan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmiş ise de bunun silahsız ve saldırısız olması durumunda yani diğer bir değişle barışçıl nitelikte ise buna müdahale etmek Anayasa’nın 34.maddesi ile güvence altına alınmış olan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının açıkça ihlali saydı.

EMSAL NİTELİKTE

Bu kararla Türkiye’de  barışçıl nitelikte olan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyen vatandaşlara kolluğun müsamaha göstermesi gerektiğini, bildirim şartının usuli bir kriter olduğunu ve silahsız ve saldırısız sayılan protestolarda bu şartın ihlalinin müdahale için yeterli olmadığını hükme bağlamıştır. AYM kararı, mahkemelerimiz için bağlayıcı olup emsal nitelikte bir karardır.

Adana 4. Çocuk Mahkemesi, bu AYM kararının kendisine tebliği ile beraber yeniden yargılama yapıp ihlali ortadan kaldırmak için her üç SSÇ müvekkil hakkında beraat kararı vermesi gerekecektir.

AYM, her ne kadar 3 yıl aradan sonra başvurumuzu karara bağlanmış ise de adaletin geç de olsa tecelli etmiş olması ayrıca sevindiricidir.”

Kaynak:Hürriyet

 AYM KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir