Anayasa Mahkemesi sosyal medyada paylaşılan görüş nedeniyle cezalandırılmanın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi.

 

Anayasa Mahkemesi 2014/5584 sayılı, 09.01.2018 tarihli Özün Kanbay isimli başvurucunun talebi üzerine sosyal medyada paylaşılan görüş nedeniyle cezalandırılmanın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi.

Olaylar özetle;

Başvurucu, 2013 yılının Mart ve Nisan aylarında Hayvan Hakları Derneğinin (HAKDEM/Dernek) banka hesabına bağış amaçlı para gönderdiğini iddia etmektedir. Başvurucu, Dernek yetkilisi Olan F.E.den (başvuru konusu olayda müşteki) bağışların nasıl kullanıldığı konusunda bilgi alamadığını ileri sürmüştür. Başvurucu, müştekinin tutumundan duyduğu rahatsızlığı ilk derece mahkemesi önündeki yargılama esnasında da ifade etmiştir.

7.4.2013 tarihinde sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yer alan ve üçüncü bir şahsa ait bir hesapta “Pet Skandal” başlıklı bir mesaj yayımlanmıştır. Mesaj şöyledir: “Manisa Hakdem Derneği Beyaz Trende toplanan paraları resmen gasp etmiş bulunuyor… Paranın yatırıldığı hesap olmanın dışında hiçbir inisiyatifi bulunmayan bu derneği ve sözde hayvan sever üyelerini lanet ve nefretle kınıyoruz… Amerika’ya uşaklık eden şerefsizlerin üzerine olsun…”

Başvurucu, bu mesajın altına “(R.E.) denen haddini bilmez kadına sesleniyorum…” şeklindeki kendi yorumunu eklemiştir.

Söz konusu İfade nedeniyle başvurucu hakkında hakaret suçundan kamu davası açılmıştır. Manisa 3. Sulh Ceza Mahkemesi 4.3.2014 tarihinde başvurucunun hakaret suçundan 1.800 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına kesin olarak karar vermiştir. Mahkeme kararının gerekçesinde “(R.E.) denen haddini bilmez kadına sesleniyorum…” şeklindeki mesajın hakaret teşkil ettiği belirtilmiştir.

Karar, başvurucuya 31.3.2014 tarihinde tebliğ edilmiştir. Başvurucu 24.4.2014 tarihinde bireysel başvuruda bulunmuştur. Yapılan bireysel başvuru sonucu Anayasa Mahkemesi yaptığı incelemeler sonucunda; İfade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna ve Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine oybirliğiyle karar vermiştir.

Kaynak :0.02.2018 tarihli Resmi Gazete

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir