Anayasa Mahkemesi, hekim olmayan ambulansta gerçekleşen ölüm nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğine ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Kelkit’te yaşanan bir olayda bir hasta önce Kelkit’ten Gümüşhane’deki hastaneye sevk edilmiştir.

Ancak Gümüşhane’deki doktor hastanın Trabzon’da tedavi almasının uygun olacağına karar vermiş ve hastayı Trabzon hastanesine sevk etmiştir.

Sevk sırasında, ambulansta sadece şoför ve hasta yakınları bulunmuştur. Hasta Trabzon’a varmadan önce de vefat etmiştir.

2007 yılında yaşanan olayda, hasta yakınlarının başvurmasına rağmen, sorumlular bulunamamıştır. Hastanın sevkine karar veren genel cerrahi uzmanına dava açılmış ancak mahkeme sevk kararı veren genel cerrahi uzmanının, ambulansta sağlık personeli teminine yetkili olmadığı gerekçesiyle 2011 yılında beraat kararı vermiştir. Yargıtay bu kararı 2014 yılında onamıştır. Mahkeme hastane yönetimi ve o gün nöbetçi olan şef hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. 2015 yılında yeni bir soruşturma açılmış ve yapılan yargılamada, 2016 yılında, 10 ay hapis ve erteleme cezası çıkmıştır.

Anayasa Mahkemesi, çok da karmaşık olmayan bir olayda sürecin 10 yıl sürmesi nedeniyle, yaşam hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir. Mahkeme ayrıca başvurucuya 27 bin lira tazminat ödenmesine karar vermiştir.

Kaynak: memurlar.net

 Anayasa Mahkemesinin 7/2/2018 Tarihli ve 2014/15910 Başvuru Numaralı Kararı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir