Anayasa Mahkemesi, bir avukatın duruşma sırasında kullandığı sözlerden dolayı adli para cezası ile cezalandırılması ile Anayasa’nın 26.maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, 2014/15001 başvuru sayılı, 27.12.2017 tarihli kararı ile başvurucu Keleş Öztürk’ün talebi ile ilgili olarak,  avukatın duruşma sırasında kullandığı sözlerden dolayı adli para cezası ile cezalandırılması ile Anayasa’nın 26.maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

İstanbul 12.Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma sırasında sanık müdafii olarak duruşmaya katılan Avukat, Cumhuriyet Savcısı’nın esas hakkındaki mütalaasını tamamlamasından sonra söz alarak “Mütalaaya karşı savunmalarımızı hazırlamamız için süre talep ediyoruz, ancak mütalaayı kabul etmiyorum, Savcı Hukuk Fakültesini yeniden okusun, Hukuk Fakültesini okumadı, ya dosyayı okumadı, yada mahkemenin yaptığı işleri esas almıyor yada değer biçmiyor…”şeklinde beyanda bulunduğu iddia edilerek hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Başvurucu Avukat hakkında kamu davası açılarak, İstanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama sonucunda “…Savcı Hukuk Fakültesinde yeniden okusun, Hukuk Fakültesini okumadı…” şeklindeki sözleri ile kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakarette bulunduğunun sübuta erdiği kabul edilmiştir. Bu nedenle 7/5/2010 tarihinde başvurucunun 304 gün karşılığı adli para cezası (6.080 TL) ile cezalandırılmasına ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir