Anayasa Mahkemesi 2014/6710 başvuru numaralı, 20/12/2017 karar tarihli kararı ile başvurmada gerekli temel ilkeler çerçevesini uymayan istemin kabul edilemez olduğuna karar verdi.

 

Anayasa mahkemesi 2014/6710 başvuru numaralı 20/12/2017 karar tarihli Süleyman ÖZPINAR başvurusunda Anayasal ve kişisel önemden yoksun olma kriterine ilişkin genel ilkeler kapsamında değerlendirilmesi sonucu başvurunun kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Karar ile Anayasa mahkemesine başvuruda bulunabilmek için kanunu şartların dışında birde genel ilke kriterleri değerlendirilmesi gerektiği, Anayasa’nın 148.maddesinin üçüncü fıkrasında bireysel başvuru hakkına sahip olduğu belirtildiği, aynı kanun maddesinde anayasal ve kişisel önemi düşük olan veya bulunmayan başvuruların esastan incelenmeden reddedileceği belirtilmiştir.

Bu temel hukuk ilkelerinden olan  ‘De minnimis non curat paetor’ ilkesi gereği hakimin küçük önemsiz işlerle uğraşmaması gerektiği ifade edilmiş, asıl işlevlerine odaklanmaları ve önem derecesi düşük işlerin iş yükü oluşturmasını önlenmiştir.

Kanunda anayasal ve kişisel önemden yoksun başvuruların kabul edilemez olması için iki koşul öngörülmüştür. Birinci koşul “başvurunun Anayasa’nın uygulanması ve yorumlanması veya temel haklarının kapsamının ve sınırlarının belirlenmesi açısından önem taşımaması”, kişisel önem olarak adlandırılan ikinci koşul ise “başvurucunun önemli bir zararı uğramamasıdır”.

Anayasa Mahkemesi 2014/6710 başvuru numaralı 20/12/2017 karar tarihli Süleyman ÖZPINAR başvurusunda Anayasal ve kişisel önemden yoksun olma kriterine ilişkin genel ilkeler kapsamında değerlendirilmesi sonucu başvurunun kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Kaynak:Resmi Gazete 6.2.2018

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir