AİHM, polisin sakat bıraktığı genç için Fransa’ya 6,5 milyon Euro tazminat cezası verdi

 

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2004’te polis şiddetine maruz kaldıktan sonra yüzde 85 sakat kalan Abdelkader Ghedir olayında Fransa’yı suçlu bularak 6,5 milyon euro tazminata mahkum etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004’te polis tarafından yakalandığı sırada şiddete uğrayan ve haftalarca süren koma halinin ardından yüzde 85 sakat kalan Abdelkader Ghedir olayında Fransa’yı suçlu bularak 6,5 milyon euro tazminata mahkum etti.

 

AİHM, TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR ORANDA TAZMİNATA MAHKUM ETTİ

Fransa’da büyük yankı uyandıran kararın, 15 Şubat’ta alındığı ve 15 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdiği belirtildi. AİHM tarihinde görülmemiş bir oranda tazminata hükmedilen olayın 2004’te Paris yakınlarındaki Villeparisis-Mitry-le-Neuf banliyösünün tren istasyonunda meydana geldiği belirtildi. İstasyon görevlilerinin trenleri taşladığından şüphelendikleri 21 yaşındaki Ghedir’i yakalayarak polise teslim ettiği kaydedildi.

 

GENCİN POLİS ŞİDDETİ YÜZÜNDEN YÜZDE 85 SAKAT KALDIĞI HATIRLATILDI

Polis tarafından gözaltına alınan Ghedir’in bu sırada aldığı darbeler nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, haftalar süren komadan çıktığında vücudunun yüzde 85’ini kullanamaz hale geldiği hatırlatıldı.

 

MAHKEME TAKİPSİZLİK KARARI VERMİŞTİ

Fransa’da o dönemde büyük tepkilere neden olan ve polis şiddeti tartışmalarını alevlendiren olaydan sonra bilirkişi raporu hazırlanmış, olay yerinde yapılan tatbikat sonrası Meaux Mahkemesi takipsizlik kararı vermişti. Ghedir’in avukatlarının temyiz başvurusu önce Paris Temyiz Mahkemesi, ardından da Fransız Yargıtayı tarafından reddedilmişti.

 

BİREYSEL BAŞVURULARDA TAZMİNAT MİKTARLARI 100 BİN AVROYU GEÇMİYOR

Ghedir’in avukatları, “Genel olarak AİHM tarafından bireysel başvurularda tazminat miktarlarının 100 bin avroyu geçmediğini, mağdurun 24 saat gözetimde tutulduğu evinde ve bir klinikte yaşamını sürdüren neredeyse tüm yetilerini kaybetmiş biri olarak görüldüğü ve AİHM’in bunu göz önünde tutarak, rekor derecede yüksek bir tazminata karar verdiğini” açıkladı.

FRANSIZ HÜKÜMETİ TAZMİNAT PAZARLIĞI YAPTI

Avukat Alex Ursulet, Fransız hükümetinin tazminat pazarlığı yaptığını kaydederek, “Bu hukuki bir skandal. Hükümet tarafından insanlık dışı ve utanç verici bir müzakere yürütüldü.” şeklinde tepki gösterdi.

Kaynak:Son Dakika

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir