Adalet Bakanlığı, ticari dava kararlarını erişime açtı

Adalet Bakanlığı, yatırım yapmak isteyenlerin, yargısal süreçler hakkında bilgilendirilmesi amacıyla başlatılan pilot uygulama kapsamında, belirlenen asliye ticaret ile fikri ve sinai haklar hukuk mahkemelerinin kararlarını erişime açarak ticari davalarda şeffaflık dönemini başlattı.

Adalet Bakanlığı’nca, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun (YOİKK) çalışmaları ve Bakanlığın Stratejik Eylem Planı çerçevesinde özellikle iş dünyasının bazı ticari davalara yönelik kararlara ulaşması için çalışma başlatıldı. Ticari davalarda şeffaflığın sağlanması, yatırım yapmayı planlayanların Türkiye’deki yargısal süreçlerden haberdar olmaları amacıyla Adalet Bakanlığı’nca, kararların duyurulmasına yönelik pilot uygulamaya geçildi.

Pilot il olarak belirlenen İstanbul’da 34 Asliye Ticaret Mahkemesi ile 4 Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi kararlarının internet üzerinden yayınlanması için Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) bünyesinde yeni bir alan oluşturuldu. Söz konusu kararlar, “emsal.uyap.gov.tr” adresinden erişime açıldı.

ANKARA AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir