Aydın, Didim de yapılması planlanan Termal Turizm ve Sera Amaçlı Jeotermal Kaynak Arama Sondajı Projesi ile ilgili olarak iki dosya için ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir’ kararı verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde 10.08.2021 tarihinde yayınlanan iki duyuru ile;

“AYDIN ili DIDIM(YENIHISAR), ilcesi Fevzipaşa Mah. 3317 Ada, 24 Nolu Parsel mevkiindeki HT HAYVANCILIK TURIZM INSAAT VE DIS TICARET LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan TERMAL TURİZM VE SERA AMAÇLI JEOTERMAL KAYNAK ARAMA SONDAJI projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince TERMAL TURİZM VE SERA AMAÇLI JEOTERMAL KAYNAK ARAMA SONDAJI projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir’ kararı verilmiştir.”

“AYDIN ili DIDIM(YENIHISAR), ilcesi Akköy Mahallesi, 1780 Nolu Parsel mevkiindeki HT HAYVANCILIK TURIZM INSAAT VE DIS TICARET LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan TERMAL TURİZM VE SERA AMAÇLI JEOTERMAL KAYNAK ARAMA SONDAJI projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince TERMAL TURİZM VE SERA AMAÇLI JEOTERMAL KAYNAK ARAMA SONDAJI projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir’ kararı verilmiştir.” şeklinde açıklama yapılmıştır.

‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı ne demek?

Çevresel etki değerlendirmesi gereklidir kararı, Seçme Eleme Kriterlerine tabi projelerin çevresel etkilerinin incelenerek, çevresel etkilerinin daha detaylı incelenmesi amacıyla Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlanmasının gerektiğini belirten Valilik kararıdır. Uygulanacak EK-1 prosedürü sonuçlanmadan yatırıma başlanamaz.

“ÇED Gereklidir” kararı verilen projeler için bir yıl içerisinde Bakanlığa başvuru yapılmaması durumunda karar geçersiz sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir