AYM’den Gergerlioğlu hakkında hak ihlali kararı!

Anayasa Mahkemesi, vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkeme, Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar verildi. Anayasa Mahkemesi kararı sonrası Gergerlioğlu cezaevinden tahliye edilecek, milletvekilliğini geri kazanması için dosya Meclis’e gönderilecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM), milletvekilliği düşürülen ve hakkında kesinleşen cezası nedeniyle tutuklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. AYM, Gergerlioğlu için “hak ihlali” kararı verdi. AYM, Gergerlioğlu’nun cezaevinden tahliyesi için ağır ceza mahkemesine yazı yazılmasına karar verdi. Diğer yandan vekilliği düşürülen Gergerlioğlu’nun Enis Berberoğlu’nda olduğu gibi Gergerlioğlu’nun vekilliğe geri dönmesi için süreç başlayacak.

Anayasa Mahkemesi, vekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında oybirliğiyle ihlal kararı verdi.

AYM Genel Kurulu, Gergerlioğlu’nun “siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile ve “ifade hürriyeti”nin ihlal edildiğine hükmetti. Bu gerekçelerle Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenmesi de kararlaştırıldı.

Halen cezaevinde bulunan Gergerlioğlu’nun tahliyesi için mahkemesine yazı yazılması da kararlaştırıldı. Bu karar sonrası Gergerlioğlu tahliye edilecek. Ve yeniden vekilliğe dönecek.

Ne olmuştu?

Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin 21 Şubat 2018’de Gergerlioğlu henüz milletvekili değilken verdiği hapis cezasını onayan Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nin gerekçesinde, sanık hakkında milletvekili seçilmeden önce soruşturmanın başlatıldığı ve kovuşturmaya devam edilerek hüküm kurulduğu belirtildi.

Gergerlioğlu sosyal medyada yaptığı bir paylaşım nedeniyle şubat 2018’de yalnızca Retweet ettiği bir tweetten dolayı yargılanmış  “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Bu cezanın Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı. Onama kararının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasının ardından Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü.

Meclis’ten çıkmayı reddeden Gergerlioğlu, HDP’nin grup salonunda bekledi, ancak eyleminin beşinci gününde gözaltına alındı. Bir süre sonra serbest bırakılan Gergerlioğlu cezasının infazı için cezaevine konuldu.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, “hukukun bir kez daha katledildiği” ve söz konusu cezanın “tamamen siyasi saikler ve iktidarın baskısıyla” Yargıtay tarafından onandığı belirtilmişti.

“Yine bir hukuk cinayeti ve yine bir hak gasbının” yapıldığı iddia edilen açıklamada, “Yargıtay, milletvekili seçilmesi ve yasama dokunulmazlığı kazanması nedeniyle yargılamanın durması yönünde karar vermesi gerekirken, temyiz incelemesine devam etmiş ve mahkûmiyet hükmünü onamıştır. Anayasa’ya ve kanuna aykırı bir şekilde, dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin yargılamasına devam edilmiş olması ve hakkında cezaya hükmedilmesi; siyasi faaliyette bulunma, seçme ve seçilme evrensel haklarına ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere açıkça aykırıdır” denilmişti.

AYM’ nin verdiği “siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile ve “ifade hürriyeti”nin ihlal edildiği yönündeki karar sonrası karar sonrası Gergerlioğlu tahliye edilecek ve yeniden vekilliğe dönecek.

Kaynak: hukukihaber.net, dw.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir